2019 ITG Competition and Scholarship Winners

July 14, 2019

ITG CONFERENCE COMPETITION RESULTS
Coordinator: Jason Dovel

 

ITG ORCHESTRAL EXCERPTS COMPETITION
Chair: James Peyden Shelton
First Prize: Brent Proseus (Western Michigan University, student of Robert White)
Second Prize: Cordelia DeDecker (Baylor University, student of Wiff Rudd)
Third Prize: Nitiphum Bamrungbanthum (Mahidol University, student of Joseph Bowman)

ITG Orchestra Excerpts Competition WinnersITG Orchestra Excerpts Competition Winners

ITG MILITARY BAND EXCERPTS COMPETITION
Chair: Amy McCabe
First Prize: Ross Mitchell (Baylor University, student of Wiff Rudd)
Second Prize (tie): Tyler Moore (Baylor University, student of Wiff Rudd)
Second Prize (tie): Stephen Spink (Baylor University, student of Wiff Rudd)

ITG Wind Band Excerpts Competition AwardsITG Wind Band Excerpts Competition Awards

ITG SOLO COMPETITION
Chair: Nancy Taylor
First Prize: Seok Young Ahn (Los Angeles Brass Academy, student of Ohtae Kwon)
Second Prize: Chloe Swindler (Yale University, student of Allan Dean)
Third Prize: Tyler Moore (Baylor University, student of Wiff Rudd)

ITG Solo Competition WinnersITG Solo Competition Winners

ITG JAZZ COMPETITION
Chair: Jason Carder
First Prize: Brandon Choi (Eastman School of Music, student of Clay Jenkins)
Second Prize: Ethan Avery (Home School OFL, student of Willie Murillo)
Third Prize: Alec Aldred (Manhattan School of Music, student of Scott Wendholt)

ITG Jazz Improv Competition AwardsITG Jazz Improv Competition Awards

ITG YOUTH COMPETITION
Chair: Marc Reed


Junior Division
First Prize: Oliver Robinson (Jenks High School, student of Benjamin Hay)
Second Prize: Joshua Kucharski (DeMatha Catholic High School, student of James Roper)
Third Prize: Jade Park (MLC School, student of Robin Park)

Other Junior Division Finalists (in alphabetical order)
Benjamin Black
Jack Bricklemeyer
Sam Ferguson
Paul Kwak
Yuntong Li
Ruoshoi Min
Oliver Zhang

Youth Competition Junior Division WinnersYouth Competition Junior Division Winners
Senior Division
First Prize: Sung Ho Wui (Los Angeles Brass Academy, student of Ohtae Kwon)
Second Prize: Stefan Filip (Palatine High School, student of Matt Baker)
Third Prize: Ko-Te Chen (Senior Secondary Level Experimental Education, student of Jung Fu Hsu)

Other Senior Division Finalists (in alphabetical order)
Hector Robles Bastida
Gabriel Chalick
Adam Johnson
Nicholas Recktenwald
Jack Towse
Coleman Yanagisawa

Youth Competition Senior Division WinnersYouth Competition Senior Division Winners

 


Click here for more photos




ITG CONFERENCE SCHOLARSHIPS FOR STUDENTS
Coordinator: Jennifer Dearden

Pre-High School/High School Division Judges
Kyle Millsap, Texas A&M University Kingsville 
Blakely Rosengaft, The United States Air Force Band, Washington, DC
Bill Takacs, West Texas A&M University

College/Graduate Divisions Judges
Tina Erickson, University of Tennessee 
Jason Bergman, Brigham Young University 
Robert Murray, Columbus State University 

Jazz Division Judges
Dave Coolidge, Phoenix, Arizona
Trent Austin, Austin Custom Brass
Chad McCullough, DePaul University 

ITG Scholarship WinnersITG Scholarship Winners Scholarship Winners and SponsorsScholarship Winners and Sponsors Scholarship Winners


DONALD P. BULLOCK MEMORIAL FUND SCHOLARSHIP
Donor: ITG Memorial Scholarships Fund 
Matthew Naeger (University of Massachusetts, student of Eric Berlin)

 

KEITH CLARK MEMORIAL FUND SCHOLARSHIP 
Donor: ITG Memorial Scholarships Fund 
William Reynolds (South Dakota State University, student of David Reynolds)

 

EAST COAST TRUMPETS SCHOLARSHIP 
Donor: East Coast Trumpets
Brian Maassen (Loyola University New Orleans, student of Nick Volz)

 

GARD BAGS SCHOLARSHIP 
Donor: Talwar Bros. Ltd. 
Termpong Jaiem (Mahidol University, student of Joseph Bowman)
Taylor Losey (Western Michigan University, student of Scott Thornburg)

 

BRYAN & NANCY GOFF SCHOLARSHIP 
Donor: Bryan Goff 
Megan George (James Madison University, student of Chris Carrillo)

 

KARL HAMMOND DESIGN SCHOLARSHIP 
Donor: Karl Hammond Design 
Nick Petrillo (University of Massachusetts, student of Eric Berlin)

 

ITG LEGACY FUND SCHOLARSHIP 
Donor: ITG Legacy Fund 
Austin Laurent (Oklahoma State University, student of Ryan Gardner)

 

KEN LARSEN’S BRASSWERKS SCHOLARSHIP 
Donor: Ken Larsen’s BrassWerks 
Jade Park (MLC School, student of Andrew Evans)

 

RICHARD B. LEHMAN MEMORIAL FUND SCHOLARSHIP
Donor: ITG Memorial Scholarships Fund 
Trey Jeter (University of Arkansas, student of Richard Rulli)

 

BILL PFUND SCHOLARSHIP 
Donor: Bill Pfund Trumpets 
Elizabeth Pauli (South Dakota State University, student of David Reynolds)

 

PICKETT BRASS SCHOLARSHIP 
Donor: Pickett Brass 
Katharine Shindledecker (Winthrop University, student of Marisa Youngs)

 

CLIFTON PLOG MEMORIAL FUND SCHOLARSHIP 
Donor: ITG Memorial Scholarships Fund 
Landon Jordan (Clovis High School, student of Keith Sacane)

 

PUJE TRUMPETS SCHOLARSHIP 
Donor: Puje Trumpets 
Suchol Nintawong (Mahidol University, student of Joseph Bowman)

 

SANDY SANDBERG MEMORIAL SCHOLARSHIP FUND
Donor: ITG Memorial Scholarships Fund 
Austin Alcancia (Perkiomen Valley High School, student of Rob Diener)

 

RENOLD O. SCHILKE MEMORIAL FUND 
Donor: ITG Memorial Scholarships Fund 
Pierce Elison (University of Massachusetts, student of Eric Berlin)

 

THE CHARLES SCHLUETER FOUNDATION SCHOLARSHIP
Donor: The Charles Schlueter Foundation, Inc. 

Carlos Manuel Aceves (Interlochen Center for the Arts, student of Ken Larson)
Will Averill (University of Massachusetts, student of Eric Berlin)
Narongkit Chanthadilokporn (Mahidol University, student of Joseph Bowman)
Katelyn Frazier (University of Cincinnati College-Conservatory of Music, student of Alan Siebert)

 

ANATOLY SELIANIN SCHOLARSHIP 
Donor: Stephen Chenette 
Nitiphum Bamrungbanthum (Mahidol University, student of Joseph Bowman)

 

STUART D. SHANLER SCHOLARSHIP 
Donor: Stuart Shanler 
Brian Maassen (Loyola University New Orleans, student of Nick Volz)

 

THOMPSON MUSIC CO. SCHOLARSHIP 
Donor: Thompson Music Co. 
Shira Agam (University of British Columbia, student of Larry Knopp)

 

DINO TOFANELLI MEMORIAL SCHOLARSHIP 
Donor: Andrea Tofanelli 
Matthew Swerts (University of Arkansas, student of Richard Rulli)

 

MICHAEL TUNNELL MEMORIAL SCHOLARSHIP
Donors: Friends & Family of Michael Tunnell 
Alexa York (Bowling Green State University, student of Charles Saenz)

 

WARBURTON MUSIC PRODUCTS SCHOLARSHIP 
Donor: Warburton Music Products
Sam Ferguson (Acadia Junior High School, student of Darryl Ferguson)
Joseph McNulty (University of Virginia, student of Donald Sorah)

 

WASHINGTON MUSIC CENTER 60th ANNIVERSARY SCHOLARSHIPS 
Donor: Washington Music Center 
David Abbuhl (Bowling Green State University, student of Charles Saenz)
Jonathan Duranlea (Bowling Green State University, student of Charles Saenz)
Thanawat Munsilph (Mahidol University, student of Joseph Bowman)

 

WEIMANN ROTARY SCHOLARSHIP 
Donor: Weimann Brass
Matthew Dao (University of Massachusetts, student of Eric Berlin)

 

CHARLES PATRICK WRISTEN MEMORIAL SCHOLARSHIPS
Donors: Christine Wristen, Paula Wristen, Marlene & Randy Linden 
Brett Cole (Loyola University, student of Nick Volz)
Radit Towong (Mahidol University, student of Joseph Bowman)

 


Click here for more photos


 


Keywords
Archive
January February March April May (1) June (11) July August September October November December
January February (1) March April May (4) June (8) July August September October November December
January February March April May June July (12) August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December